Konkurs ma na celu promowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Laureaci etapów wojewódzkiego i krajowego zdobędą nagrody rzeczowe i wyróżnienia.
Udział w Konkursie mogą wziąć pełnoletnie osoby prowadzące produkcyjną działalność rolniczą, ubezpieczone w KRUS (przynajmniej jeden z właścicieli), które wypełnią formularz zgłoszeniowy. Formularz należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem np. poczty do najbliższej placówki terenowej lub Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze do 17 kwietnia 2020 roku. Formularze są dostępne w placówkach terenowych i oddziałach regionalnych KRUS, w prasie rolniczej, na stronie internetowej KRUS fwww.krus.qov.pl).
Komisja konkursowa oceni zgłoszone gospodarstwa, biorąc pod uwagę przede wszystkim:
• organizację obejścia i podwórza gospodarstwa
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,
- stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych,
- stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym,
- warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich,
- wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej,
- sposób przechowywania środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych,
- estetyka gospodarstw,
- zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Szczegółowe informacje można uzyskać w KRUS OR w Zielonej Górze ul Gen Józefa Bema 44 tel. 68 452 31 06 i podległych placówkach terenowych lub na stronie www.krus.gov.pl .
Uwaga: właściciele trzech najbezpieczniejszych gospodarstw wyłonieni w etapach wojewódzkich Konkursu nie mogą brać udziału w Konkursie przez okres dwóch kolejnych lat, a zdobywcy II i III miejsca finału krajowego przez okres pięciu lat, natomiast zdobywcy I miejsca w finale krajowym nie mogą uczestniczyć w kolejnych edycjach Konkursu BGR.