UWAGA MIESZKAŃCY GMINY
NIEGOSŁAWICE!
Ważne informacje dotyczące
gospodarki odpadami!
Wójt Gminy Niegosławice informuje, że właściciele wszystkich nieruchomości mają obowiązek oznaczyć numerrm budynku i numerem mieszkania pojemniki na odpady TRWALE, WYRAŹNIE I W WIDOCZNYM MIEJSCU do 31 grudnia 2022r. Oznakowanie najlepiej wykonać na froncie koszy na śmieci, w sposób uniemożliwiający zmazanie (np. farbą, sprejem, niezmazywalnym flamastrem). Oznakowanie koszy na odpady pozwoli na odnalezienie pojemników w przypadku kradzieży oraz identyfikację osób, które niewłaściwie segregują odpady. Brak oznaczenia skutkować może zakłóceniami w regularnym odbiorze odpadów ze względu na brak możliwości przypisania danego pojemnika do konkretnej posesji.
Przypominamy również o OBOWIĄZKU UMIESZCZANIA TABLICZEK Z NUMEREM NIERUCHOMOŚCI. Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które władają, nieruchomościami mają obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 z późn. zm.) nałożyła obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku, tabliczki, na której musi zostać umieszczony numer porządkowy. W sytuacji gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się także na ogrodzeniu. Brak tabliczek lub jej nieczytelność będzie zgłaszana odpowiednim służbom celem nałożenia kary grzywny na podstawie art. 64 § 1 Kodeksu Wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 z późn. zm.).
Przypominamy mieszkańcom Gminy Niegosławice, którzy zadeklarowali chęć selektywnego zbierania odpadów komunalnych O OBOWIĄZKU PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI ODPADÓW. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego segregowania odpadów komunalnych przez firmę, odpady nie będą odbierane do czasu prawidłowego ich posegregowania. Jeżeli taka sytuacja będzie się powtarzać, Gmina zobowiązana będzie właścicielowi nieruchomości bądź zarządcy nieruchomości, naliczyć wyższą stawkę za odbiór i zagospodarowanie odpadów - tak jak za odpady niesegregowane (zmieszane).
Przypominamy, że pojemniki i worki o konkretnych kolorach służą do gromadzenia odpadów komunalnych zgodnie z ich przeznaczeniem:
- ŻÓŁTY WOREK- służy do zbiórki odpadów i pustych pojemników z tworzywa sztucznego i drobnego metalu;
- ZIELONY WOREK - służy do zbiórki odpadów ze szkła opakowaniowego – głównie butelki i słoiki;
- NIEBIESKI WOREK - służy do gromadzenia czystego i suchego papieru, kartonu;
- BRĄZOWY POJEMNIK - służy do gromadzenia odpadów bio kuchennych, roślinnych, bez odpadów pochodzenia zwierzęcego;
- CZARNY POJEMNIK – służy do gromadzenia komunalnych odpadów zmieszanych.
SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ W SEGREGACJI NALEŻY ZWRÓCIĆ NA: leki, puszki po farbach, odpady budowlane, odpady wieloskładnikowe, baterie, elektrośmieci, części samochodowe, brudny i mokry papier, tkaniny, buty, znicze, porcelanę, lustra, szyby.
Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić odpady zajrzyj na stronę: https://woss.pl/ i wpisz w wyszukiwarkę nazwę odpadu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, jako Gmina jesteśmy zobowiązani do ograniczania masy odpadów trafiających na składowisko, a jedynym sposobem jest prawidłowa segregacja „u źródła” czyli w naszych domach.
Nie zastosowanie się mieszkańców do określonych zasad segregacji odpadów komunalnych i tym samym przekraczanie dopuszczalnego poziomu składowania odpadów zmieszanych na składowisku, skutkować będzie karą finansową nałożoną na gminę - co może w przyszłości również powodować podwyżkę stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Odbieranie odpadów odbywa się zgodnie z harmonogramem przekazanym właścicielom nieruchomości. Odbiór odpadów komunalnych odbywa się w godzinach od 6:00 do 15:00. Pojemniki z odpadami należy wystawić przed posesję, przy krawędzi jezdni. Odpady wystawione w innych miejscach, albo miejscach do których nie jest możliwy dojazd pojazdu odbierającego te odpady lub po terminie, nie będą podlegały odbiorowi.
Brak segregacji lub jej zła jakość skutkować będzie naklejeniem przez firmę wywozową naklejki z napisem „ZŁA SEGREGACJA”. Dotyczy to pojemników na odpady zmieszane oraz biodegradowalne, o ile znajdą się tam odpady komunalne podlegające segregacji lub odpady, które należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Przecławiu. W PSZOK nie są przyjmowane odpady komunalne zmieszane oraz odpady z nieruchomości niezamieszkałych. Wzór naklejki w załączniku.
W sytuacji powtarzających się przypadków stwierdzonej nieprawidłowej segregacji, może zostać wszczęte postępowanie administracyjne wobec właściciela nieruchomości, zmierzające do zmiany wysokości opłaty z selektywnej zbiórki odpadów na zbiórkę nieselektywną.