„Gościeszanki”

„Gościeszanki” to zespół folklorystyczny założony 21 lutego 1968 roku w Gościeszowicach przez Pana Tadeusza Butryna, ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej. Obecnie liczy 13 osób, w tym trzyosobowa kapela (akordeon, skrzypce, bęben).

Posiada on w swoim repertuarze ok. 200 pieśni ludowych, biesiadnych, patriotycznych i obrzędowych np. obrzęd dożynkowy. Śpiewa i popularyzuje również pieśni własne.

goscieszankiJest laureatem wielu festiwali, przeglądów i konkursów, takich jak m.in.: Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie, Festiwal Kultury Spółdzielczej w Polanicy Zdrój, Festiwal Kultury Kresowej w Pielgrzymce, gdzie zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia zawsze plasując się w czołówce wykonawców.

Można się pokusić o stwierdzenie, że zespół jest znany w całym kraju, ponieważ często gościł na antenie Radia „Zachód”. Ponadto, niemalże co roku, koncertuje za granicą (Proschim – Niemcy), gdzie rozsławia polską kulturę ludową. Jest więc „ambasadorem kulturalnym” gminy Niegosławice w całym kraju, a nawet w Europie.

Zespół „Gościeszanki” opracował własny wzór stroju, który od 38 lat stanowi współczesny strój ludowy na Ziemi Lubuskiej. W tym stroju członkowie zespołu zawsze koncertują.

Zespół jest inicjatorem i organizatorem imprez, które na stałe zakorzeniły się w kalendarzu kulturalnym gminy Niegosławice. Jest to „Ziemia i Pieśń”, festiwal zespołów ludowych o zasięgu ogólnopolskim, który ze względów lokalowych, od kilku lat został przeniesiony do Szprotawy. Na jego korzeniach powstała impreza pod nazwą „Pejzaż Muzyką Malowany”, w której uczestniczą tylko zespoły z województwa lubuskiego.

Dorobek artystyczny zespołu „Gościeszanki” został utrwalony na wielu kasetach i płytach.

Kontakt z zespołem można nawiązać dzwoniąc pod następujące numery telefonów:

  • ( 68) 378 15 40 Pani Krystyna Stachów – instruktor
  • ( 68) 378 14 81 Gminne Centrum Kultury w Gościeszowicach